Kamyki
Spotkania:
dwa razy w miesiącu
Opiekunka:
Agnieszka Tyburcy
Kontakt:
mail p. Agnieszki: agnieszkatyburcy67@gmail.com
„Kamyki” to wspólnota dla chłopców i dziewczyn, którzy chcą przyjaźnić się z Jezusem i Maryją i którzy chcą aktywnie włączać się w życie parafii i Kościoła.
Wiemy, że nie tylko dorośli budują Kościół – my też włączamy się w dzieła parafii i niesiemy pomoc naszym kolegom i koleżankom żyjącym w krajach misyjnych. Na spotkaniach dowiadujemy ciekawych rzeczy (w tym roku o naszej parafii), pomagamy w realizacji niektórych przedsięwzięć parafialnych. Jest też czas na wspólne wyjazdy.
„Z pewnością my nie czujemy się skałami, a jedynie małymi kamieniami. Jednak żaden mały kamień nie jest bezużyteczny, co więcej, w rękach Jezusa najmniejszy kamień staje się cenny, bo On go podnosi, patrzy nań z wielką czułością, obrabia go przez swojego Ducha i umieszcza we właściwym miejscu, o którym myślał od początku i gdzie może być najbardziej przydatny dla całej budowli. Każdy z nas jest małym kamieniem, ale w rękach Jezusa uczestniczy w budowaniu Kościoła.”
Z Rozważania papieża Franciszka przed modlitwą „Anioł Pański” 27 sierpnia 2017
A K T U A L N O Ś CI ” K A M Y K O W E „
Rok szkolny 2024/2025
Drogie Dzieci i Rodzice,
w najbliższym roku szkolnym będzie nam przyświecało hasło „Maryja objawia się dzieciom”. Dowiecie się, gdzie w Polsce i na świecie Maryja objawiała się dzieciom. Będą też praktyczne prace i wycieczki. Na najbliższe miesiące plany są takie:
18.10 (piątek) po Różańcu (o godz. 18:00) – opowiem Wam o objawieniach Matki Bożej w Warszawie na Siekierkach,
26.10 (sobota) – wycieczka do Sanktuarium na Siekierkach,
8.11 (piątek) – godz. 18:00– opowieść o objawieniach w Lourdes,
22.11 (piątek) – godz. 18:00 – pakujemy kadzidło i kredę (na Trzech Króli)
Zapraszam Was serdecznie 🙂
„Kamykowa” wycieczka do Sanktuarium na Siekierkach
26.10.2024 (sobota) wybraliśmy się do Sanktuarium na Siekierkach. Ojciec Adam (pijar) pokazał nam, gdzie był dom Władzi Fronczak oraz wiśnia, na której objawiła się jej Maryja. Potem oprowadził nas po Sanktuarium, pokazał miejsce objawień, vota obecne w kaplicy i w kościele. Dowiedzieliśmy się również, że Władzia usłyszała od Maryi podczas jednego z objawień o tym, że na Siekierkach będzie zakon zajmujący się kształceniem dzieci i młodzieży. Takim zakonem są ojcowie pijarzy. Pod koniec ojciec Adam pokazał nam szkołę prowadzoną przez pijarów. I wtedy dzieci zgodnym chórem powtarzały jedno zdanie: „Chciałbym/chciałabym chodzić do tej szkoły”. Jednym słowem: warto było pojechać 🙂
A na jednym z korytarzy szkolnych zobaczyliśmy takie zdanie :
Film o objawieniach na Siekierkach
18.10.24 po Różańcu obejrzeliśmy film o objawieniach Matki Bożej 14-letniej Władzi w Warszawie na Siekierkach w czasie II wojny światowej. Było to przygotowanie do przyszłotygodniowej wycieczki do Sanktuarium na Siekierkach.
Rok szkolny 2023/2024
Najbliższy rok szkolny w „Kamykach” będzie przebiegał pod hasłem „Sanktuaria maryjne”. Poznamy najbardziej znane Sanktuaria maryjne w Polsce i (może) na świecie. Wybierzemy się na pielgrzymkę pociągową do Częstochowy (pod koniec roku szkolnego). Oprócz tego czekają nas tradycyjne prace praktyczne, uczestnictwo w nabożeństwach. W najbliższych dniach planujemy:
- 16.09 – wycieczka piesza pod Kopiec Powstania,
- 29.09 – pierwsze spotkanie o sanktuariach maryjnych, godz. 18.30
- 20.10 (piątek) o godz. 18.30 – robimy stroiki cmentarne, które sprzedamy, aby opłacić kształcenie naszej adoptowanej dziewczynki z Kamerunu,
- ponadto w październiku kilkakrotnie dzieci będą prowadziły różaniec. O terminach różańcowych oraz kolejnych „akcjach” „Kamykowych” poinformuję Was niebawem 🙂
Wycieczka – pielgrzymka na Jasną Górę
22.06.24 r, w pierwszym dniu wakacji, grupa dzieci z naszej parafii (i nie tylko) udała się na wycieczkę-pielgrzymkę na Jasną Górę. Pojechaliśmy pociągiem, a do klasztoru jasnogórskiego doszliśmy piechotą Aleją Najświętszej Maryi Panny, czyli ulicą, która jest ostatnim etapem pieszych pielgrzymek. Zwiedziliśmy Muzeum 600-lecia i Skarbiec Pamięci Narodu. Mogliśmy zobaczyć między innymi różne sukienki Matki Bożej, po czym udaliśmy się do Kaplicy Cudownego Obrazu. Kilkanaście minut oczekiwania na odsłonięcie Obrazu Matki Bożej przeciągnęło się w nieskończoność, której towarzyszyło zadawane co kilkanaście sekund pytanie: „kiedy”? Podczas odsłonięcia Obrazu usłyszeliśmy Intrady Jasnogórskie, które zawsze robią niesamowite wrażenie i byliśmy na mszy świętej o 13:30. Dzieci rozglądały się podziwiając wota jasnogórskie.
Spędziliśmy razem cudowny dzień: popatrzyliśmy w oczy Matki Bożej, powierzając Jej swoje sprawy i intencje. Grupa się wspaniale zintegrowała. Jedno jest pewne: będą kolejne wycieczki 🙂
„Szkaplerzne” spotkanie „KAMYKÓW”
W piątek (12.04) odbyło się spotkanie „Kamyków” dotyczące Matki Bożej Szkaplerznej i szkaplerza. Dzieci dowiedziały się:
- co to jest szkaplerz zakonny i jaką dawniej pełnił funkcję,
- co się stało w nocy z 15 na 16.07 1251 roku,
- dlaczego podczas ostatniego objawienia fatimskiego (w październiku) Maryja „ubrała się” w habit karmelitański?
- jak wygląda współczesny szkaplerz (dla świeckich też) i co się wiąże z jego noszeniem,
- co to jest medalik szkaplerzny?
Co prawda było nas niedużo, ale zainteresowanie tematem było MEGA!!!
W NIEDZIELĘ 28.04. po mszy dla dzieci idziemy sobie na spacer na Bulwary i dokończymy „szkaplerzne dyskusje”. Zapraszam 🙂
Palmowa akcja „KAMYKÓW”
W piątek (15.03.24) po raz kolejny zrobiliśmy akcję robienia palm wielkanocnych. Było stanowisko cięcia drutów, liczenia palemek, dwie linie produkcyjne, prośby o wiązanie palemek drutem, ogromny gwar i zapał do pracy. Były też dzieci, które na tej akcji pojawiły się po raz pierwszy :). Miło było popatrzeć na ich ekspresową integrację z resztą grupy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki na strych. Zrobiliśmy ponad 300 palemek. Nic dziwnego, że 4 duże pizze zniknęły w mgnieniu oka. A już niedługo sprzedaż palemek. Dochód przeznaczymy na remont kościoła i utrzymanie naszej adoptowanej dziewczynki z Kamerunu.
Kreda i kadzidło
1.12 dzieci z grupy „Kamyki” zrobiły kredę i kadzidło. Zostaną one poświęcone 6.01 ( Uroczystość Trzech Króli). Kredą napiszemy na drzwiach K+M+B 2024 (lub C+M+B 2024), a kadzidło spalimy. Jego unoszący się dym symbolizuje nasze modlitwy. W ciągu pół godziny zrobiliśmy ok 250 szt. kompletów „kreda i kadzidło” (są komplety z kolorową kredą) oraz zapakowaliśmy 200 szt. węgielków. Jesteśmy przygotowani na Trzech Króli.
Misyjna akcja „Kamyków”
20.10.23 dzieci z grupy „Kamyki” wraz z rodzicami spotkały się, aby wykonać „stroiki nagrobne”. Sprzedamy je w Niedzielę Misyjną, a dochód przeznaczymy na edukację i utrzymanie adoptowanej przez nas dziewczynki z Kamerunu. To już trzecia taka akcja. W tym roku postanowiliśmy zrobić stroiki z kwiatów suchych i utrwalanych gliceryną między innymi owocników powojnika. Dzięki temu dotrwają do 1 listopada. Udało nam się zrobić 35 stroików. Dzieci bardzo chętnie przygotowują również drewniane podkładki pod kubki. Pracy towarzyszyła fantastyczna atmosfera. Było dużo śmiechu, żartów, wyjątkowy smak pizzy po pracy, a potem odpoczynek na schodach. No i oczywiście świadomość, że komuś pomagamy….
Pierwsze spotkanie o sanktuariach maryjnych
29.09.23 odbyło się pierwsze „Kamykowe” spotkanie o sanktuariach maryjnych. Na początku wyjaśniliśmy sobie co oznacza słowo „sanktuarium”. Potem była „analiza” mapy Polski, na której są umieszczone różne sanktuaria. Dzieci bez trudu odnalazły nasze Sanktuarium Pana Jezusa Nazareńskiego oraz inne znane im miejsca. Duże zdziwienie pojawiło się na dziecięcych twarzach, kiedy dowiedziały się, że sanktuariów maryjnych w Polsce jest około 450 🙂 (to te zaznaczone na niebiesko na mapie). Dzieci poznały historię chyba najmłodszego sanktuarium maryjnego, które znajduje się na Krzeptówkach w Zakopanem i jest darem dziękczynnym za ocalenie papieża Jana Pawła II po zamachu na placu Św. Piotra w Rzymie. Było mnóstwo pytań dotyczących samego zamachu i dziecięca ciekawość i otwartość na nową porcję wiedzy :).
Wycieczka na Kopiec Powstania Warszawskiego
W dniu 16.09.2023 planujemy pieszą wycieczkę na zmodernizowany Kopiec Powstania Warszawskiego. Zbieramy się o godz. 10:00 przed kościołem. Zabierzcie ze sobą picie. Jeśli ktoś chce jechać na rolkach niech weźmie kask i ochraniacze. Dzieci, które wybierają się bez rodziców powinny mieć ze sobą zgodę rodziców .
Do zobaczenia w sobotę
„KAMYKOWA” wycieczka na Kopiec Powstania
W sobotę, 16.09.2023 zrobiliśmy sobie wycieczkę pieszą na Kopiec Powstania Warszawskiego. Jest on odnowiony, więc warto było go zobaczyć. Obejrzeliśmy wystawę pt.: „Gruzy Warszawy” zrobioną z gruzów wydobytych z Kopca. Zobaczyliśmy, jaka była skala zniszczeń, co można było „wydobyć” i odzyskać z warszawskich gruzowisk. Weszliśmy na sam „szczyt” Kopca, do którego prowadzi kilka malowniczych ścieżek. Można było stamtąd podziwiać piękną panoramę Siekierek. Był czas na wzajemne poznawanie się, żarty, lody i „popisy sprawnościowe”. Spędziliśmy fajnie sobotnie przedpołudnie. I to nie była jedyna wycieczka w tym roku szkolnym….
Rok szkolny 2022/2023
W najbliższym roku szkolnym tematem dokończymy temat: „Poznajmy naszą parafię” i zrealizujemy temat „Cuda i tajemnice”. Co będziemy robić?
- trochę prac praktycznych (na Dzień Misyjny, robienie palm wielkanocnych, przygotowanie kadzidła),
- poznamy życiorysy świętych, których relikwie posiada nasza parafia,
- zgłębimy tajemnice Całunu Turyńskiego i cudów eucharystycznych,
- na wiosnę pojedziemy rowerami do Panteonu Wielkich Polaków
„KAMYKI” POZNAJĄ CUDA EUCHARYSTYCZNE
15.06 odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie „Kamyków”. Dzieci poznały 2 znane cuda eucharystyczne (czyli zdarzenia potwierdzające, że w Eucharystii jest żywy i prawdziwy Pan Jezus): w Lanciano i w Sokółce. Żeby postarać się zrozumieć te cuda, potrzebna była pewna dawka wiedzy. Zrobiliśmy „eksperyment eucharystyczny”. Przez kilka dni w osobnych słoikach z wodą umieszczane były komunikanty. Sprawdziliśmy w ten sposób, jak opłatek „rozpuszcza się” w wodzie. „Rozłożyliśmy kielich”, żeby dowiedzieć się, co to jest korporał. Dzieci dowiedziały się również, że Pan Jezus miał grupę krwi AB, czyli taką samą, jaką stwierdzono podczas badań cudów eucharystycznych i Całunu Turyńskiego. Po tej wprowadzającej dawce wiedzy przy skromnym poczęstunku obejrzeliśmy krótki film o cudzie w Lanciano oraz opowiadanie siostry Julii, która była świadkiem cudu w Sokółce.
Już niedługo wakacje, a po nich będą kolejne „kamykowe” plany :). Do zobaczenia po wakacjach :).
„KAMYKOWA” WYCIECZKA DO ŁAGIEWNIK
3.06 odbyła się „pociągowa” wycieczka „kamykowych” rodziców i dzieci do Łagiewnik. Zwiedziliśmy muzeum Jana Pawła II, w którym zobaczyliśmy między buty robotnika z fabryki „Solvay”, sprzęt sportowy Karola Wojtyły, sutanny, ornaty, fotel papieski i bardzo ciekawe dary, które papież otrzymał. Dzieci i rodzice z ciekawością obejrzeli krótki film dokumentalny o Janie Pawle II. Potem zwiedziliśmy wystawę „Kim jest Człowiek z Całunu”, gdzie mogliśmy zobaczyć figurę Pana Jezusa odtworzoną na podstawie Całunu Turyńskiego. Odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia w Bazylice Bożego Miłosierdzia, a potem uczestniczyliśmy we mszy świętej. Po obiedzie udało nam się wejść na chwilę do kaplicy z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i zobaczyć odtworzoną celę zakonną siostry Faustyny. Ojciec Piotr na pytanie jednej z dziewczynek: dlaczego pokój siostry nazywa się cela odpowiedział, że caelum po łacinie oznacza niebo. Zobaczyliśmy włosiennicę, kopię kartki z „Dzienniczka”, podręczny sprzęt i habit siostry Faustyny.
W drodze powrotnej do stacji Kraków Sanktuarium było trochę wygłupów i berek, a w pociągu ogromna dawka dobrego humoru. Jednym słowem – warto było 🙂
ŚLADY ZMARTWYCHWSTANIA NA CAŁUNIE TURYŃSKIM
W niedzielę 16.04 po mszy św. o 10.30 dzieci zebrały się w zakrystii, żeby dowiedzieć się czegoś o śladach Zmartwychwstania na Całunie Turyńskim. Dzieci dowiedziały się, co to jest bisior i wykonana z niego Chusta z Manoppello. Sprawdziliśmy, że wizerunki Twarzy z Chusty i Całunu są identyczne. Spróbowaliśmy wyobrazić sobie, jak dawniej robiono zdjęcia i że Całun jest czymś w rodzaju „kliszy fotograficznej”. Wiemy też, że Całun jest „trójwymiarowy” i że naukowcy próbowali dowiedzieć się, jak powstał na nim wizerunek Ciała. Spróbowaliśmy sobie wyobrazić, jak mogło wyglądać Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Po skończonych opowieściach pani Agnieszki o tych świętych relikwiach jedna z dziewczynek podsumowała spotkanie następująco: „Z tego, co pani mówi rozumiem, że to jest Wielka Tajemnica”.
Dzieci zawsze potrafią trafnie nazwać rzeczy po imieniu. I to jest przepiękne…
KAMYKOWA PRODUKCJA PALEMEK
Podobnie jak rok temu, zebraliśmy się w piątek po drodze krzyżowej, żeby zrobić palmy, które będziemy sprzedawać w Niedzielę Palmową. Były dwie „linie produkcyjne”, bazie, kolorowa trawa, drut, bukszpan i…dziecięcy zapał do pracy oraz wsparcie rodziców. Do wspólnego robienia palemek włączyły się maluchy (2-3 -latki). Było mnóstwo śmiechu, dobrej zabawy, perfekcja w liczeniu palemek i odrobina kreatywności (sekator dostał nową nazwę – cięciak). A już niedługo (2.04) handlujemy palmami, a zysk ze sprzedaży przeznaczymy na remont kościoła 🙂
POZNAJEMY CAŁUN TURYŃSKI
W piątek 10.03.2023 po Drodze Krzyżowej spróbowaliśmy dowiedzieć się, jakie ślady Męki Pana Jezusa znajdują się na Całunie Turyńskim, czyli płótnie, w które zostało zawinięte ciało Pana Jezusa po zdjęciu z krzyża. Mieliśmy do dyspozycji kopię Całunu, czyli wydruk wykonany na poliestrze w skali 1:4. Najpierw dzieci dowiedziały się, jak Żydzi chowali zmarłych w I. wieku i wyjaśniliśmy sobie skąd na Całunie wzięły się ślady po rzeczach „najmniej ważnych i najbardziej widocznych”. Potem wspólnie powiesiliśmy kopię Całunu na stelażu. Dzieci bez trudu zauważyły postać Człowieka i dowiedziały się między innymi:
- skąd wiadomo, że płótno ma ok 2000 lat i pochodzi z Ziemi Świętej,
- jak naprawdę wyglądała korona cierniowa,
- jak wyglądały ślady po biczowaniu i ile razy uderzono Pana Jezusa,
- jakich gwoździ używano do krzyżowania skazańców.
Po Świętach spotkamy się jeszcze raz (termin podam) i dowiemy się jaka jest największa tajemnica Całunu, czyli słów kilka o Zmartwychwstaniu.
NAJBLIŻSZE SPOTKANIA
10.03.23 (piątek) – po Drodze Krzyżowej zapraszam na spotkanie dotyczące Całunu Turyńskiego. Opowiem Wam o naukowych dowodach na to, że Pan Jezus został ukrzyżowany, czyli o śladach Męki na Całunie (płótnie, w które zawinięto ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża).
Po Wielkanocy zrobimy kolejne spotkanie dotyczące śladów Zmartwychwstania na Całunie, czyli tak naprawdę największej tajemnicy Całunu. O terminie Was powiadomię.
24.03.23 (piątek) – również po Drodze Krzyżowej w ciemnej sali ROBIMY PALMY!!! Serdecznie zapraszam 🙂 Dochód ze sprzedaży palemek przeznaczymy na remont kościoła.
25.11.22 – piątek, godzina 18:30 w ciemnej sali spotkanie z o. Tobiaszem o relikwiach, które posiada nasza parafia. Ojciec Tobiasz pokaże nam relikwiarze :),
9.12.22 – piątek, godzina 18:00 w ciemniej sali robimy kadzidło i pakujemy węgielki 🙂
Po Świętach i przerwie świątecznej opowiem Wam trochę o cudach i tajemnicach. Zaczniemy od cudów eucharystycznych. W Wielkim Poście będą 2 spotkania o Całunie Turyńskim (jedno o męce P. Jezusa, a podczas drugiego spróbujemy sobie wyobrazić, w jaki sposób Pan Jezus zmartwychwstał. Kopia Całunu Turyńskiego dla naszej parafii już powstaje 🙂
DRUGA AKCJA MISYJNA „KAMYKÓW”
W piątek 21.10.22 po raz drugi spotkaliśmy się, żeby zrobić stroiki nagrobne, które sprzedaliśmy w Niedzielę Misyjną. Zarobione w ten sposób pieniądze przekazaliśmy na utrzymanie adoptowanej przez grupę „Kamyki” dziewczynki z Kamerunu. Atmosfera pracy była wspaniała. Miło było popatrzeć na wspólne działania rodziców i dzieci (nawet tych najmłodszych:)) i twórczy bałagan. Dzieci zrobiły również podkładki pod kubki.
Kilka stroików się nie sprzedało. Zaniesiemy je na cmentarze i zostawimy na tych grobach, o których nikt już nie pamięta…
WYCIECZKA DO MUZEUM BŁ. KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI
W sobotę 1.10.22 odbyła po raz drugi wycieczka do muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Do naszej małej gromadki dołączyli ministranci z innej parafii. Mieliśmy te samą fantastyczną Panią przewodnik, która towarzyszyła nam w czerwcu. Dzieciom bardzo się podobało muzeum. Polecamy je każdemu, kto chciałby dowiedzieć więcej o realiach życia w PRL-u i życiu księdza Jerzego.
Rok szkolny 2021/2022
W najbliższym roku szkolnym tematem wiodącym naszej grupy będzie „Poznajmy naszą parafię”. Co będziemy robić?
- trochę prac praktycznych (na Dzień Misyjny, pakowanie paczek dla biednych w Adwencie i Wielkim Poście, robienie palm wielkanocnych, przygotowanie kadzidła),
- poznamy historię figury Pana Jezusa Nazareńskiego, dowiemy się, czyje relikwie posiada nasza parafia, kto to był ks. Stanek, ks. Popiełuszko i co ich wiąże z naszą parafią,
- na wiosnę (jeśli nie będzie trudnej sytuacji pandemicznej) pojedziemy rowerami do Muzeum Ks. Popiełuszki),
- terminy spotkań podam już niebawem 🙂
NAJBLIŻSZE SPOTKANIA
WYCIECZKA DO MUZEUM BŁ. KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI
W sobotę 25.06.22 planujemy wycieczkę do Muzeum bł. księdza Jerzego Popiełuszki (jego relikwie znajdują się w naszym kościele). W muzeum jest jedno miejsce, gdzie jest pokaz drastycznych slajdów. Rozmawiałam z personelem muzeum i zostanie on wyłączony, wtedy kiedy nasza grupa będzie w muzeum. Spotykamy się o godzinie 10.10 przed kościołem, wyruszamy o 10.30. O 11.15 mamy zarezerwowane zwiedzanie, które z przewodnikiem potrwa ok godziny. Około 13-tej powinniśmy być przed naszym kościołem (oczywiście planujemy coś zjeść w ciemnej sali). Parę ważnych rzeczy:
- dzieci, które jadą bez rodziców powinny przynieść zgodę przez nich podpisaną ,
- zabieramy kaski (kto ma) i picie,
- zabieramy również blokady do rowerów – na miejscu nie ma „parkingu rowerowego”, będziemy się przypinać „rower do roweru”.
Zobaczycie, jak żyło się w czasach młodości waszych dziadków i dzieciństwa rodziców.
Zapraszam Was serdecznie na tę lekcję historii – Agnieszka Tyburcy
UWAGA!!!
Po raz pierwszy w historii parafii palmy wielkanocne zrobią dzieci (możecie zaprosić kolegów czy koleżanki do wspólnej pracy:)). Będziemy je robić prawdopodobnie w piątek lub sobotę tydzień przed Niedzielą Palmową (1 lub 2 kwietnia). Dokładną datę i godzinę ustalimy. Oczywiście w Niedzielę Palmową będzie handel. Dochód ze sprzedaży palemek przeznaczymy na remont naszego kościoła.
11.12.21 – sobota – godz. 16.00 – spotkanie opłatkowe dla dzieci naszej parafii (chyba w domu parafialnym lub w ciemnej sali),
17.12.21 – piątek – godz. 17.30 lub 18.00 (jeszcze ustalimy) – pomagamy w przygotowaniu paczek świątecznych dla biednych. Przy tej okazji możemy jeszcze przygotować trochę kadzidła i węgielków na 6 stycznia.
17.09, godz. 18.00 – pierwsze spotkanie „Kamykowe” – robimy świeczniki na Dzień Misyjny (ciemna sala)
25.09, godz.16.00 – wycieczka rowerowa do Sanktuarium na Siekierkach (dla tych, którzy nie mogli pojechać w czerwcu).
8.10 – po różańcu (ok. 19.00) spotkanie pt.: „Nazareński i warszawski…”, czyli co wiemy o cudownej figurze w naszym kościele?
22.10 – przygotujemy się do handlu w Niedzielę Misyjną i prawdopodobnie zrobimy „stroiki na cmentarz”.
24.10 – Niedziela Misyjna – zarabiamy na utrzymanie dziecka z Afryki. Handel będzie się odbywał od godz. 9.30 do 12.30 i od 17.30 do 18.00
Terminy kolejnych spotkań podam niebawem.
Zapraszam serdecznie Agnieszka Tyburcy
„Kamykowa” wycieczka do muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki
W dniu 25.06.22 zrobiliśmy sobie rowerową wycieczkę do Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dowiedzieliśmy się, jak żyło się w czasach PRL-u, co to były kartki na cukier, mięso, benzynę itd. oraz jakie były postulaty strajkujących stoczniowców. Pani przewodniczka, która znała osobiście mamę księdza Jerzego opowiedziała nam, dla czego Kościół był prześladowany i za co zginął ksiądz Jerzy. Zobaczyliśmy oryginalny Order Orła Białego, który został przyznany pośmiertnie księdzu Jerzemu. W jednym miejscu muzeum są tarcze szkolne, które zostawili uczniowie z różnych szkół. Dziewczynki znalazły tam tarczę SP 34. Mieliśmy fantastyczną lekcję historii, a potem dobre lody.
I jeszcze jedna ważna rzecz dla tych, którzy nie mogli pojechać: robimy powtórkę wycieczki we wrześniu. Warto!!!
„Kamykowe palmy”
W piątek, 1.04.22, po drodze krzyżowej dla dzieci po raz pierwszy w historii parafii dzieci zabrały się za robienie palemek (dotychczas palemki były kupowane). Był podział pracy (cięcie drutów, przygotowywanie bazi i trawek, dekoracja bukszpanem, liczenie zrobionych palemek), pomoc rodziców, niesamowita chęć do pracy i dobry humor. Nic dziwnego, że 4 duże pizze zniknęły ze stołu w zastraszającym tempie:). Według skrupulatnie przeprowadzonych działań matematycznych naszych chłopców zrobiliśmy 295 palemek. Za tydzień, w Niedzielę Palmową czeka nas handel, na który dzieci czekały 2 lata! Dochód przekażemy ojcu proboszczowi na remont kościoła.
„Spacer powstańczy po parafii”
18.02 i 26.02 „Kamyki” zrobiły sobie długo oczekiwany spacer po „miejscach pamięci narodowej” na terenie naszej parafii. Wzięliśmy ze sobą znicze. Wyruszyliśmy spod ściany straceń przy kościele, obeszliśmy miejsca związane z Powstaniem Warszawskim i doszliśmy do Pomnika Sapera. Podczas spaceru dzieci dowiedziały się:
- co to był Pawiak i Aleja Szucha,
- kto to był ksiądz Stanek i dlaczego został błogosławionym,
- gdzie był budynek, w którym toczyły się ostatnie powstańcze walki,
- co dla Powiśla oznacza data 23.09.1944,
- jaką minę trzyma w ręku nasz „pomnikowy saper”.
Planowaliśmy zakończyć w Da Grasso, ale w końcu trafiliśmy do cukierni 🙂
Paczki dla biednych w wykonaniu „Kamyków”
17.12.21 „Kamyki” miały kolejne „praktyczne” spotkanie. Zaczęło się bardzo niecodziennie, ponieważ w kościele zgasło światło. Przy świecach zapakowaliśmy 200 węgielków na Trzech Króli i około 100 torebek z kadzidłem i kredą. W tym czasie rodzice rozpakowali i pogrupowali żywność, którą przynieśli ludzie. Kiedy zapaliło się światło, dzieci przygotowały paczki, wkładając do nich produkty różnych grup. Przy fantastycznej atmosferze zrobiliśmy „kawał dobrej roboty”
Dzień misyjny – 24.10.21
„Kamyki” jako grupa w ramach działalności misyjnej adoptowały 5-letnią dziewczynkę z Kamerunu. Postanowiliśmy, że własną pracą zarobimy na jej edukację. Dziewczynka jest w klasie „0” w szkole prowadzonej przez siostry Michalitki. Adopcja serca oznacza pokrycie przez osobę lub grupę osób kosztów kształcenia wraz z rzeczami potrzebnymi do nauki oraz codziennym obiadem, który nie zawsze jest w domu… Aby zarobić minimum 250 zł zrobiliśmy świeczniki z zepsutych dzwonków, którymi dzwoniliśmy na procesjach, podkładki pod kubki oraz stroiki do udekorowania grobów. Sprzedaliśmy wszystko, a zarobione pieniądze wysyłamy do Kamerunu.
Pierwsza wycieczka rowerowa „Kamyków”
W dniu 25.06.21 odbyła się pierwsza wycieczka rowerowa grupy „Kamyki”. Pojechaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Na Siekierkach. Dzieci dowiedziały się o objawieniach maryjnych, które miały tam miejsce w latach 1943-1949. Zwiedziliśmy kościół i kaplicę, a po powrocie była „kolacja” w ciemnej sali. Było dużo śmiechu i fajnego bycia razem. Może zorganizujemy wycieczkę w to miejsce dla tych, którym nie udało się pojechać tym razem na początku września. I jeszcze parę zdjęć :))