aktualności klasztoru Warszawa-Solec wróć

Ograniczenia do 50 osób


16 października, 2020

Szanowni Parafianie i Goście,

zawsze jesteście mile widziani w kościele czyli u siebie, jednakże w związku z przejściem do strefy czerwonej musimy z przykrością poinformować, że w świątyni może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób. Ponadto prosimy o przebywanie w świątyni w maseczce oraz podchodzenie do komunii w dwóch odrębnych procesjach. Przy chrzcielnicy można otrzymać komunię do ust, po lewej na dłoń. Otrzymując komunię św. na dłoń, przyjmujemy do ust w obecności kapłana czyli nie oddalając się.

W związku z zaistniałą sytuacją Ks. Arcybiskup Metropolita Warszawski udziela wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnej Mszy św.: „Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy św. nie jest grzechem”.

o. Szczepan Maciaszek, proboszcz;
o. Piotr Ziewiec, wikariusz

Komunikat Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem oraz z faktem, iż parafie Warszawy znalazły się w czerwonej strefie, przypominam księżom proboszczom i wiernym o wszystkich dotychczasowych zaleceniach dotyczących przestrzegania zasad sanitarnych w czasach pandemii: o zachowaniu dystansu, obowiązku zakrywania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa głównego), o zasadzie dezynfekcji rąk oraz rozłącznego udzielania Komunii św. do ust i na rękę.

Oprócz tego przypominam, że w parafiach na terenie strefy czerwonej zachowujemy zasadę 7 metrów kwadratowych na jedną osobę w kościele, zaś w parafiach w strefie żółtej – 4 metry na jedną osobę. Zasada ta dotyczy Mszy św. i wszelkich nabożeństw włącznie z Mszami obrzędowymi (pierwsza Komunia św. i bierzmowanie). Rodzicom należy pozostawić prawo decyzji o ewentualnym odłożeniu sakramentów ich dzieci.

Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy św. nie jest grzechem.

Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o ustanie pandemii, troskę o chorych i odpowiedzialne zachowywanie obostrzeń sanitarnych.

kard. Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski

Warszawa, 16 października 2020 r.